Rozpoczynający się rok szkolny to wyjątkowy czas dla Waszych pociech i dla Was, rodziców. Przygotowanie do sakramentu pokuty i do sakramentu Eucharystii wymaga czasu i poświęcenia, aby dziecko mogło dobrze zrozumieć istotę wydarzeń pierwszo-komunijnych. Rodzice powinni być w tym czasie wzorem i podporą dla swojego dziecka.

Dzieci biorą przykład z rodziców. Dlatego zadaniem rodziców jest dawanie dobrego przykładu życia chrześcijańskiego. Msza święta niedzielna, codzienna modlitwa, najlepiej razem z dzieckiem, rozmowa na tematy religijne, czytanie dziecku, także tekstów Pisma świętego, – czyli ogólnie mówiąc praktykowanie swojej wiary na co dzień jest najlepszym sposobem uczenia o Bogu. Natomiast samo przekazywanie informacji o modlitwie, o relacjach z Bogiem, o naszej wierze, bez własnego zaangażowania, i może zmiany życia, będzie tylko teoretyczną wiedzą, którą dziecko łatwo zapomni zaraz po uroczystościach komunijnych.

Drodzy Rodzice!

Przed nami czas przygotowania do I Komunii świętej Waszych pociech, ale i czas pogłębienia naszej wiary. Zapraszam do współpracy z księdzem prowadzącym i katechetami, życzę obfitości Bożych darów oraz błogosławieństwa.

Przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej obejmuje trzy przestrzenie:

  1. Kościół – podczas Mszy Świętej, nabożeństw, katechez parafialnych w ramach krótkich spotkań po Mszach Świętych;
  2. Szkoła – na lekcji religii, według rozkładu materiału dydaktycznego, tematy podprowadzające pod świadome przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej; drugi etap sprawdzania wiedzy, znajomości modlitwy i przykazań przez katechetę;
  3. Dom – modlitwa rodzinna; wspólne chodzenie na Mszę Świętą i nabożeństwa; sprawdzanie i ocena znajomości modlitw i przykazań; rozmowy rodziców z dzieckiem na temat Pana Jezusa, religii katolickiej, sakramentu Eucharystii; świadectwo wiary, które dają rodzice dziecku nie wstydząc się wyznawania i praktykowania wiary; położenie akcentu w rozmowach bardziej na DAR, jakim jest możliwość przyjęcia do serca Pana Jezusa w Komunii Świętej, niż na PREZENTY, które się dostaje z tej okazji.

Msza Święta i Nabożeństwa

  • Dzieci, nie tylko z faktu przygotowywania się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej, ale pragnienia wynikającego z coraz bardziej świadomego przeżywania wiary, uczestniczą, co tydzień w niedzielnym świętowaniu podczas Mszy Świętej. W naszej parafii - Msza Świętą o godzinie 11:00, która jest specjalnie przygotowana, aby pomóc dzieciom w Jej przeżyciu. Przed każdą Mszą Świętą dzieci otrzymają obrazek, który wpinają do segregatora.
  • W październiku zapraszamy dzieci do udziału w nabożeństwie różańcowym. Różaniec prowadzony dla dzieci i przez dzieci będzie się odbywał w poniedziałki, środy i piątki o 17.15.
  • W grudniu zapraszamy do uczestnictwa w Mszy Świętej Roratniej (w okresie Adwentu) od poniedziałku do piątku o godz. 18.00.
  • W Wielkim Poście zapraszamy na Drogę Krzyżową dla dzieci w każdy piątek o 17.30.
Terminarz spotkań dla dzieci do I Komunii św. dziecka w roku 2024/2025
Data spotkania Dzień tyg. i godzina
23 września 2024 Poniedziałek g. 18.30* I spotkanie rodziców i dzieci kl. III
7 październik 2024 Poniedziałek g. 17.15* Poświęcenie różańców
18 listopad 2024 Poniedziałek g. 18.00* Poświęcenie książeczek
8 grudnia 2024 Niedziela g. 11.00* Poświęcenie medalików
12 stycznia 2025 Niedziela g. 11.00* Spotkanie Formacyjne
11 luty 2025 Wtorek g. 17.30* Odnowienie przyrzeczeń chrztu św., poświęcenie świec
24 marca 2025 Wtorek g. 17.30* Nabożeństwo wiekopostne
9 maja 2025 Piątek g. 16.00* Spowiedź przed I Komunią św.
11 maja 2025 Niedziela Uroczystość I Komunii świętej
Godz. 11.00

* Dolny Kościół vel Górny obecność obowiązkowa.

Terminarz spotkań dla rodziców do I Komunii św. dziecka w roku 2024/2025
Data spotkania Dzień tyg. i godzina
23 września 2024 Poniedziałek g. 18.30* I spotkanie rodziców kl. III
28 październik 2024 Poniedziałek g. 18.30* Katecheza I
16 grudnia 2024 Poniedziałek g. 18.30* Katecheza II
11 luty 2025 Wtorek g. 17.30* Odnowienie przyrzeczeń chrztu św., poświęcenie świec
24 marca 2025 Wtorek g. 17.30* Nabożeństwo wiekopostne
28 kwietnia 2025 Poniedziałek g. 18.30* Katecheza III

* Dolny Kościół vel Górny obecność obowiązkowa.

Do Pierwszej Komunii Świętej potrzebny jest akt chrztu z parafii, w której Dziecko było ochrzczone (składamy katechecie do 30 listopada); Jeżeli dziecko, które chce przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej w naszej parafii, a nie mieszka na terenie parafii, konieczne jest zaświadczenie (zgoda) od Proboszcza, na którego terytorium parafii dziecko mieszka. W przypadku Komunii Świętej, jak i wszystkich sakramentów, ważne jest miejsce zamieszkania, a nie zameldowania.


Dla tych, którzy chcą przygotować dziecko do Pierwszej Komunii

Częstochowa, wrzesień 2024

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czy chcecie, by Wasze Dziecko w przyszłym roku przystąpiło do Pierwszej Komunii w naszej parafii? Zapraszamy serdecznie, będzie to 11 maja 2025 roku, w naszym kościele parafialnym. Do wszystkich ważnych rzeczy starannie się przygotowujemy, do uroczystości pierwszokomunijnej oczywiście także.

Najważniejszą rzecz, którą chcę przekazać w tym liście piszę wielkimi literami:

To rodzice przygotowują dziecko do Pierwszej Komunii!

Nikt inny. I nie jest to wyróżnikiem naszej parafii, ale tak jest wszędzie i tak było zawsze. Niezależnie od podejścia, zaangażowania i zdolności katechetów i księży, najważniejszy przekaz dokonuje się zawsze w domu rodzinnym. Najcudowniejsze katechezy, kazania i nabożeństwa mogą być w błyskawiczny i absolutny sposób „skasowane” przez rodziców. Właściwa zaś postawa rodziców sprawia to, że dziecku ksiądz i katecheta niewiele już doda. Będziemy najstaranniej jak umiemy katechizować wasze dzieci i mówić do nich kazania, ale jeszcze raz to mówię – do Komunii przygotowujecie WY! To od was płynie najważniejszy przekaz. A jak się to odbywa? To, co istotne dla życia chrześcijańskiego, nie tylko dla małego dziecka, to modlitwa, Słowo Boże i życie sakramentalne. Powinniśmy też pogłębiać swoją wiedzę religijną

W czym zatem możesz pomóc swojemu dziecku, by dobrze przygotowało się do Pierwszej Komunii?

  1. Rozmawiaj z dzieckiem na religijne tematy. Nie martw się, na pewno wiesz więcej a jeśli świadomość tego, że trzeba to robić dobrze zmobilizuje cię samego do pogłębienia wiedzy religijnej to tylko się cieszyć.
  2. Módl się z dzieckiem, tak jak potrafisz. Jeśli sam przeżywasz wątpliwości to wypowiedz w głowie warunek:, „Jeśli Boże jesteś!” i módl się jak potrafisz.
  3. Czytaj i poznawaj z dzieckiem Pismo Święte. Słowo Boże będzie budziło wiarę w Twoim dziecku. W tobie też.
  4. Chodź z dzieckiem do Kościoła. Tu znowu możesz sobie powiedzieć:, „Jeśli Boże jesteś!”

Kryzysy wiary się trafiają, można z nich wyjść z wiarą mocniejszą i wypróbowaną. Nie musisz być idealny, doskonały, pobożny i święty. Bądź tylko uczciwy i szlachetny – to wystarczy. Wystarczy wiara jak ziarnko gorczycy. I na pewno, choć taką masz w sobie. Jeśli natomiast uznasz, że jesteś jednak absolutnie poza wiarą i Kościołem to wypadałoby otwarcie o tym powiedzieć. Nakazuje to uczciwość i dobro dziecka – nie można budować jego przygotowania do Pierwszej Komunii na kłamstwie. Będziemy wtedy wspólnie zastanawiać się, co z tym począć – może oprzeć się tylko na jednym rodzicu? Może mocniej w to dzieło zaangażować chrzestnych?

Katecheza w szkole edukować będzie wasze dzieci, natomiast w parafii będziecie mogli uzyskać pomoc, dla waszej osobistej pracy z dzieckiem. Będą to pomysły na rozmowy o Bogu i Kościele, propozycje wspólnego czytania Pisma Świętego i modlitw. Rzeczy proste, czasem banalnie proste, ale niesamowicie ważne jest to, by wychodziło to od ojca i matki.

Pozdrawiam z modlitwą.
Proboszcz